Trutnovinky.cz - 14.4.2013 - Pravda ovládl finále soutěže Česko zpívá, zaujal odborníky i VIP porotu

Trutnov - Sedmý ročník mezinárodní pěvecké soutěže Česko zpívá vyhrál čtyřiadvacetiletý Luboš Pravda z Prachatic. V sobotním finále, které se uskutečnilo ve Společenském centru Uffo, zaujal dvěma skladbami - vlastním podáním známého songu Toma Pettyho I won't back down a neznámou písní Neodmlouvám, kterou mu složil jeho kamarád.

Svým výkonem zaujal nejen odbornou porotu, ale rovněž porotu složenou z VIP osobností. „Vítězství v soutěži jsem vůbec nečekal. Ani trochu. Vždyť ve finále byli samí vynikající zpěváci," prohlásil s úsměvem a v ruce přitom držel originální kovanou sošku z dílny uměleckého kováře Zdeňka Vítka. 

Do finále soutěže Česko zpívá se dostal už loni, i když neuspěl, už měl za sebou cennou zkušenost. Letos bylo už po jeho první písni zřejmé, že bude horkým favoritem na vítězství. Nepřezpíval totiž jen známé písně, ale jednu si upravil a druhou si nechal napsat od známého. „Nemám rád, když někdo jen kopíruje známé zpěváky. Já si píseň předělám podle sebe, podle toho jak mě baví," přiznal.

Kdo by čekal, že prvenství Luboše Pravdu nasměruje k účasti v dalších soutěžích nebo profesionální kariéře, bude zklamán. Hodlá se totiž věnovat hlavně své prodejně. „Mám obchod se zbraněmi a střelivem, toho se v životě nevzdám. Hudba bude dál mým koníčkem, hraju s kapelou nebo s kamarádem, který mi skládá písničky. Účastí ve finále Česko zpívá pro mě soutěžení skončilo," dodal s tím, že sošku si umístí v bytě na poličku vedle loňské medaile za účast ve finále.  Finálový večer sledovala řada odborníků nebo známých osobností. Kromě hudebního producenta Martina Hermana, zpěváci Tomáš Savka, Bohouš Josef a Renata Drössler, zpěvačka a patronka soutěže Kamila Nývltová byla současně moderátorkou večera. V porotě zasedl například také americký gospelový zpěvák Lee A. Davison, který nedávno vystupoval na Jazzinci (více čtěte zde). „Lidé tady mají hudbu v srdci. Prostě co Čech, to muzikant," hodnotil úroveň finále. 

Organizátoři ocenili, že v desetičlenném finále se sešel vyrovnaný počet chlapců a dívek. „Kluci většinou nemají takovou tendenci kopírovat pěvecké vzory. Spíš si tu píseň vezmou a předělají nebo upraví, což bývá hodně zajímavé. Zřejmě i proto letos i loni zvítězil muž," řekla ředitelka soutěže Iveta Nývltová. Vyhlašovatelem akce je rtyňská Taneční škola Bonifác, organizátorem agentura ArtPresto.

Česko zpívá je moderně pojaté pěvecké klání s mezinárodní účastí. Pro mladé lidi z Česka, Slovenska a Polska začala už v úvodu února. Nahrávky poslalo 345 zpěváků, z výběrových kol (234) postoupilo do Uffa 86 semifinalistů, jejichž počet se po pátečním semifinále zúžil na pouhých deset. Během sobotního galavečera pak vybírala odborná porota toho nejlepšího. Vítězem kategorie do 14 let se stal Michal Horák z Vysoké nad Labem.

Výsledky - kategorie 15 až 26 let: 1. Luboš Pravda (Prachatice), 2. Klára Stedlová (Trnava), 3. Michaela Vopršalová (Prostějov). Cena mediální poroty: Klára Stedlová (Trnava). Cena V.I.P. poroty: Luboš Pravda (Prachatice). Cena diváků: Michaela Vopršalová (Prostějov). Rozhlasová kategorie Českého rozhlasu: Lenka Švestková (Čelákovice). Cena internetu: Saskie Burešová (Rokycany).
Kategorie 9 až 14 let: 1. Michal Horák (Vysoká nad Labem), 2. Kimia Hajian (Praha), 3. Zuzana Vovsová (Hory). Cena diváků: Michal Horák (Vysoká nad Labem). 

Zdroj: Trutnovinky.cz - 14.4.2013 - Pravda ovládl finále soutěže Česko zpívá, zaujal odborníky i VIP porotu

Partneři

 

 Generální partneři:

UFFO - Společenské centrum Hotel Patria *** Trutnov

 Významní partneři:

Město TrutnovKrálovéhradecký krajCestovní kancelář ČedokEljetPRO MUSIC
Transport TrutnovMilan HERMAN ManagementTalentida.comUmělecký kovář Zdeněk VítekMixit
Autostyl a.s. TrutnovCMIAS Hradec KrálovéMatcha TeaVinařství Grmolec 

Partneři:

Grévin Muzeum voskových figurín KultStavo - dopravaAutodoprava Volhejn Červený Kostelec GENYVetim ÚpicePizza Expresss Trutnov
HUCR s.r.o.  Kadeřnictví Kamila Vlachová GoldwellPersum PRKlinika Yes VisageBody Wraps
Prague Fear HouseP3K Dental Sebeobrana Praha Fotograf Milan StryjaKorffPetrof
Andělské pralinkyGofretkyForticaPrince of Wellness  

 Mediální partneři:

TV BarrandovČeský rozhlas Hradec KrálovéČeský rozhlas PardubiceNejvětší muzikálový server Musical.cz

Vyhlašovatel a organizátor soutěže: 

Art Presto s.r.o.
© 2011 Humlnet Creative, s.r.o.